## نیازمندیهای مهندسی شیمی ##
 
مطالب پیرامون مهندسی شیمی-دانلود (کتاب-مجله-جزوه-مقاله-نرم افزار)معرفی سایت و همایش و ..

هدف آزمایش

تهیه کوچکترین عضو خانواده کتون‌ها یعنی استن به روش آزمایشگاهی و آشنایی با روشهای آزمایشگاهی شناسایی آن

تئوری آزمایش

کتون‌ها ترکیباتی هستند که در آنها ، گروه کربونیل به دو گروه آلکیل یا آریل متصل است. در کتون‌ها و آلدئیدها ، گروه کربونیل از یک پیوند σ و یک پیوند π تشکیل شده است که بعلت عدم پخش یکنواخت بار در طول پیوند قطبی می‌باشد. کتون‌های موجود در طبیعت ، بوی مطبوع دارند. آلدئیدها و کتون‌ها ، مواد شیمیایی بسیار ارزشمندی هستند و در صنعت ، به عنوان حلال یا ماده اولیه مصرف می‌شوند و بعضی‌ها مانند تستسترون ، به عنوان هورمون ، دارای اثرات دارویی و بیولوژیکی می‌باشند.

استن ، مایعی است بی‌رنگ با بوی مخصوص و نقطه جوش 56 درجه سانتی‌گراد. استن ، حلال بسیار عالی جهت اکثر مواد شیمیایی است.

در این آزمایش ، می‌خواهیم استن را در آزمایشگاه تهیه کنیم.

مواد و وسایل مورد نیاز

 • بالن تقطیر 100ml
 • هاون چینی
 • مبرد
 • ترازو
 • گیره و پایه فلزی
 • کلسیم استات خشک
 • سدیم هیدروژن سولفیت

شرح آزمایش

در داخل بالن تقطیر ، 15 گرم کلسیم استات نرم وپ ودری شده را حرارت دهید تا کلسیم استات تجزیه گردد. گاز حاصل ، وارد مبرد شده، مایع حاصل به صورت قطراتی از سرد کننده خارج می‌شود که همان استن است.

استن حاصل را با هیدروژن سدیم سولفیت سیر شده (چند قطره) ترکیب کنید. رسوب سفید رنگ و متبلور استن بی‌سولفیتیک تولید می‌گردد.

نتیجه آزمایش

واکنش تجزیه کلسیم استات به قرار زیر است:


Ca(CH3COO)2 → CaCO3 + CH3-CO-CH3واکنش استن با هیدروژن سویم سولفیت نیز به قرار زیر است:


CH3-CO-CH3 + NaHSO3 → CH3-COH(SO3Na)-CH3واکنش اخیر ، یک راه برای شناسایی استن در آزمایشگاه بشمار می‌رود. باید توجه داشت که شناساگرهای آلدئیدها ، اثری بر کتون ندارند.

سوالات

 1. می‌توانید بگویید چرا شناساگرهای آلدئیدها اثری بر کتون‌ها ندارند (با این که هر دو دارای گروه-C- هستند)؟
 2. می‌توانید موادی را نام ببرید که استن ، حلال آنها بشمار می‌رود؟
منبع : دانشنامه ی رشد

نوشته شده در تاريخ پنجشنبه بیست و نهم اسفند 1387 توسط محمد غ


تصویر
ستون تقطیر در پالایشگاه

نگاه کلی

روشهای مختلفی برای جداسازی مواد اجزای سازنده یک محلول وجود دارد که یکی از این روشها فرایند تقطیر می‌باشد در روش تقطیر جداکردن اجزاء یک مخلوط ، از روی اختلاف نقطه جوش آنها انجام می‌گیرد. تقطیر در عمل به دو روش زیر انجام می‌گیرد. روش اول شامل تولید بخار از طریق جوشاندن یک مخلوط مایع ، سپس میعان بخار ، بدون اینکه هیچ مایعی مجددا به محفظه تقطیر بازگردد. در نتیجه هیچ مایع برگشتی وجود ندارد. در روش دوم قسمتی از بخار مایع شده به دستگاه تقطیر باز می‌گردد و به صورتی که این مایع برگشتی در مجاورت بخاری که به طرف مبرد می‌رود قرار می‌گیرد. هر کدام از این روشها می‌توانند پیوسته یا ناپیوسته باشند.

انواع تقطیرادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ چهارشنبه بیست و هشتم اسفند 1387 توسط محمد غ


نوشته شده در تاريخ چهارشنبه بیست و هشتم اسفند 1387 توسط محمد غ

اجکتور (Ejector) :

یک اجکتورنوع ساده شده ای از یک پمپ خلاء یا یک کمپرسور خلاء می باشد که در آن هیچگونه پیستون ، شیر یا روتور و دیگر اجزای متحرک وجود ندارد . بخار با فشار بالا به محفظه بخار وارد می شود و در حین عبور از نازل بخار منبسط شده و نازل را در یک سرعت بسیار بالایی ترک می نماید ، هوا ، گاز یا بخار مخلوط مایع از طریق مایع و بوسیله نازل مکش وارد می شود . در اینجا هواو دیگر مخلوط به وسیله بخار با سرعت بالا به ورودی دیفیوزر یا نازل ونتوری شکل وارد می شود و سپس از انتهای دیفیوزر خارج می شود در دیفیوزر سرعت زیاد و فشار کم سیال به سرعت کم و فشار زیاد سیال تبدیل می شود که از فشار مکش مخلوط هوا بیشتر و یا به عبارت بهتر هد سرعت مخلوط به فشار تبدیل می شود که از فشار مکش مخلوط هوا بیشتر ولی از فشار بخار ورودی کمتر می باشد .

 ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ سه شنبه بیست و هفتم اسفند 1387 توسط محمد غ
 

تاریخچه:

نیاز انسان به آب و جابجایی آن از نقطه ای به نقطه ای دیگر سبب شد که انسان به فکر ساخت دستگاهی که این مشکل رابرطرف کند بیافتد.

اولین نمونه های پمپ ها که نیروی محرک آنها توسط انسان یاحیوانات تامین میشد، توسط مصریان باستان در 17 قرن پیش از میلاد مسیح ساخته شد و مورد استفاده قرار گفتند.آنها توانسته بودند آب را با پمپ های رفت و برگشتی از عمق 91.5 متر ی زمین بیرون بکشند. در یونان باستان نیز پمپ های رفت و برگشتی با طرح ساده 4 قرن قبل از میلاد ساخته شده بود. تاریخ مشخصی در مورد ابداع پمپهای سانتریفیوژوجود ندارد ،اما گفته میشود که نقاشیهای لئوناردو داوینچی در قرن پانزدهم میلادی نشان میدهد که چگونه با اعمال نیروی گریزازمرکز به آب درون یک لوله خمیده ، آب را تا مقدار معینی بالا برد.

اولین پمپ های سانتریفیوژ در اواخر قرن هفدهم و اوایل قرن هجدهم توسط مهندسین فرانسوی و ایتالیایی ساخته شده و کاربرد عملی یافتند (1732). در نیمه های قرن نوزدهم عیب اصلی پمپهای رفت و برگشتی که عبارت از مقدار جریان پایین می باشد، موجب این شدکه پمپ های سانتریفیوژ با استقبال بیشتری روبرو شوند و جایگاه وسیعتری در صنعت پیدا کنند.

انواع پمپهای سانتریفیوژادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ سه شنبه بیست و هفتم اسفند 1387 توسط محمد غ

اطلاعات اولیه

اسید نیتریک خالص () در 41.6- درجه سانتیگراد ذوب شده و تولید مایع بی‌رنگی می‌کند، اما نسبت به درجه حرارت و درجه تابش نور بر آن ، گستره رنگ آن از زرد تا قرمز متمایل به قهوه‌ای متغیر است. این تغییرات نتیجه تجزیه آن طبق واکنش زیر است:به این علت ظرفهای محتوی آن ، همیشه تحت فشار کنترل شده می‌باشد. اسید نیتریک با آب قابل احتراق است و محلول آن آزئوتروپی را تشکیل می‌دهد که نقطه جوش آن برابر با 121.9 درجه سانتیگراد است که شامل 68.7% وزنی می‌باشد.

img/daneshnameh_up/ddddlllll.jpg

روشهای تهیه اسید نیتریک

امروزه در تولید صنعتی اسید نیتریک ، آمونیاک بعنوان ماده اولیه استفاده می‌شود. از نظر تاریخی ، اسید نیتریک اولین بار از اثر اسید سولفوریک روی نیترات سدیم (شوره شیلی ) بدست آمد. واکنش در کوره‌هایی با دمای 150 تا 170 درجه سانتیگراد صورت می‌گیرد. اسید بدست آمده ، دارای غلظت 95 تا 97 درصد است.ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ یکشنبه بیست و پنجم اسفند 1387 توسط محمد غ

نگاه کلی

استون اولین و مهمترین عضو گروهی است که کتون نام دارند. این ماده مایعی سمی ، روان ، بی‌رنگ با بویی نسبتا خوب شبیه بوی میوه است. بدلیل قطبیت بالا حلال خوبی برای اکثر ترکیبات آلی بشمار می‌رود. استون بخوبی در آب ، اتانول و اتر حل می‌شود. معمولا بعنوان حلال و پاک کننده لاک ناخن استفاده می‌شود.
استون به اندازه کم در خون و ادرار یافت می‌شود اما مقدار آن در موقع گرسنگی و همچنین در بیماری دیابت با کمبود شدید اکسیژن در خون و ادرار افزایش می‌یابد. بوی میوه‌ای هوای باز دم افراد دیابتی ناشی از استون است که در بسیاری اوقات این بو در نفس یک فرد نشانه ابتلا به دیابت است.

منبع

استون بطور طبیعی در گیاهان ، درختان ، گازهای آتشفشانی و از تجریه چربیهای بدن تولید می‌شود. ( در متابولیسم ناقص چربیها مقدار زیادی از سه ترکیب استو استیک اسید و بتاهیدروکسی بوتریک و استون در خون و ادرار دیده می‌شود که نشانه ابتلا به دیابت است.)
استون در دود حاصل از اگزوز خودروها و دود سیگار وجود دارد. فرایندهای صنعتی در مقایسه با فرایندهای طبیعی استون بیشتری را وارد محیط زیست می‌کنند. استون در میان محصولات تولید شده از تخمیر چوب و گلوکز یافت می‌شود و مقادیری از آن در الکل چوب خام ( تقطیر نشده ) وجود دارد که بعد از تقطیر الکل چوب مقادیر زیادی استون از باقیمانده تبخیر بازیافت می‌شود.

واکنشها

استون دراثر واکنش با فنیل هیدرازین تولید هیدرازون می‌کند. با هیدروکسیل آمین وارد واکنش شده و ترکیبی به نام اکسیم تولید می‌کند. در اثر احیاء به ایزوپروپیل الکل تبدیل می‌شود. در اثر اکسیداسیون با اسیدکرومیک دی اکسیدکربن و اسید استیک آزاد می‌کند. در اثر واکنش با آمونیاک دی و تری استون آمین تولید می‌کند. بطور مستقیم با اسیدهیدروسیانیک ترکیب شده و نیتریل ایجاد می‌کند.
استون در اثر واکنش با واکنشگرهای مختلف مانند آهک ، پتاس ، اسیدکلریدریک محصولاتی با چگالی بالا مانند و ایجاد می‌کند. در اثر واکنش با فریتیلن ( تری متیل بنزن متقارن ) تولید می‌کند. در اثر واکنش با ید در حضور باز محصول یدوفرم تولید می‌کند.

کاربرد

استون بعنوان حلال بسیاری از ترکیبات آلی استفاده می‌شود. در تولید پلاستیک ، الیاف مصنوعی ، دارو و سایر ترکیبات شیمیایی کاربرد دارد. همچنین در تولید صنعتی رنگهای ایندیگو هم مصرف می‌شود.

نکات ایمنی

استون مایعی سمی است. نوشیدن حجم بالایی از آن سبب بیهوشی و آسیب به مخاط دهانی می‌شود. در اثر تماس با پوست باعث سوزش ، تحریک پوست و صدمه زدن به آن می‌شود. بررسیهای انجام شده روی حیوانات آزمایشگاهی نشان می‌دهد که تنفس استون و قرار گرفتن در معرض آن بمدت طولانی باعث آسیبهای کلیوی ، کبدی و صدمه به دستگاه عصبی ، نقصهای مادرزادی و پائین آمدن قدرت باروری در جنس نر می‌شود. البته هنوز مشخص نیست که آیا استون همین تاثیرات را روی انسان هم دارد یا نه. نکته جالب توجه این است که غلظتهای میلی مولار استون در حیوانات آزمایشگاهی مبتلا به صرع ، اثرهای ضد تشنجی نشان می‌دهد.

جدول خواص فیزیکی

نام نام آیوپاک فرمول شیمیایی وزن مولکولی نقطه ذوب نقطه جوش دانسیته
استون 2-پروپانول CCH_3COCH_3 58.08 - 9.9 C 56.3 C 0.79 g / cm^3


نوشته شده در تاريخ جمعه بیست و سوم اسفند 1387 توسط محمد غ


img/daneshnameh_up/d/dd/PIGMENT7.jpg

دید کلی

معمولا ترکیبات رنگی را به طرق مختلف طبقه‌بندی می‌کنند؛ مثلا رنگهای گیاهی و غیر گیاهی ، رنگ طبیعی و مصنوعی ، رنگ آلی و معدنی. ولی یکی از طبقه‌بندیهای جدید بر اساس کاربرد رنگهاست. در اینجا رنگها را بر اساس کارایی آنها در رنگرزی طبقه‌بندی می‌کنیم و خصوصیات هر یک و کاربردشان را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

رنگهای بازی

این نوع رنگها ، از ترکیبات آلی یا هیدروکلریدها می‌باشند که کرومورفورها بصورت کاتیونی است. از این نظر این دسته رنگها را رنگهای کاتیونی نیز می‌گویند و معمولا دارای فرمول عمومی می‌باشند. رنگ باز وقتی ظاهر می‌شود که بصورت نمک در آید. رنگهای مختلفی که به این گروه تعلق دارند عبارتند از:


 • مشتقات تری‌فنیل متان نظیر مالاکیت سبز ، متیل سبز و ...
 • مشتقات تیازین که بارزترین نمونه آن آبی ‌متیلن است.
 • رنگ بازی که حاوی گروه اکسازین است، مانند آبی ملدولا.
 • آذین‌ها مانند قرمز خنثی
 • رنگهای بازی که حاوی گروههای آزو هستند، مانند قهوه‌ای بیسمارک


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ پنجشنبه بیست و دوم اسفند 1387 توسط محمد غ
شیمی تجزیه شامل جداسازی ، شناسایی و تعیین مقدار نسبی اجزای سازنده یک نمونه از ماده است.

دید کلی

شیمی تجزیه نقش حیاتی را در توسعه علوم مختلف به عهده دارد، لذا ابداع فنون جدید تجزیه و بسط و تکامل روشهای تجزیه شیمیایی موجود ، آنقدر سریع و گسترده است که اندکی درنگ در تعقیب رویدادهای تازه سبب بوجود آمدن فاصله‌های بسیار زیاد علمی خواهد شد. نقش این فنون در فعالیتهای تولیدی روز به روز گسترده‌تر و پردامنه‌تر می‌گردد. امروزه ، کنترل کیفیت محصولات صنعتی و غیر صنعتی ، جایگاه ویژه‌ای دارد که اساس این کنترل کیفیت را تجزیه‌های شیمیایی انجام شده به کمک روشهای مختلف تجزیه‌ای تشکیل می‌دهد.
img/daneshnameh_up/Shimi-s.jpg

سیر تحولی و رشد

اصولا توسعه و تغییر پایدار در فنون و روشهای تجزیه وجود دارد. طراحی دستگاه بهتر و فهم کامل مکانیسم فرآیندهای تجزیه‌ای ، موجب بهبود پایدار حساسیت ، دقت و صحت روشهای تجزیه‌ای می‌شوند. چنین تغییراتی به انجام تجزیه‌های اقتصادی‌تر کمک می‌کند که غالبا به حذف مراحل جداسازی وقت گیر ، منجر می‌شوند. باید توجه داشت که اگر چه روشهای جدید تیتراسیون مانند کریوسکوپی ، Pressuremetriz ، روشهای اکسیداسیون _ احیایی و استفاده از الکترود حساس فلوئورید ابداع شده‌اند، هنوز از روشهای تجزیه وزنی و تجزیه جسمی (راسب کردن ، تیتراسیون و استخراج بوسیله حلال) برای آزمایشهای عادی استفاده می‌شود.ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ پنجشنبه بیست و دوم اسفند 1387 توسط محمد غ

تصویر

دید کلی

رنگ در دنیای امروز نقش بسیار مهمی در پرورش ذوق و قرایح بشری و ارضای نیازهای زیبا شناختی وی ایفا می کند. بدین جهت است که احساس رنگ را به تعبیری حس هفتم می‌گویند. انسان در پهنه تولید تزئین خانه‌ها ، پوشاک و حتی نوشابه‌ها در هنر ، نقاشی ، صنایع کشتیرانی و امور ارتباطات محصولات مصرفی در صنایع فضایی و خلاصه در همه شئونات با رنگ سر و کار دارد. بطور کلی ، از رنگ علاوه بر ایجاد زیبایی محیط ، جهت حفاظت اشیا در مقابل عوامل طبیعی و غیره استفاده می‌شود.

تاریخچه

سابقه استفاده از مواد رنگی توسط انسان ، به دوران غارنشینی می‌رسد. اولین کاربرد واقعی و عملی مواد رنگی را می‌توان در ساختن کشتی نوح مربوط دانست که برای جلوگیری از نفوذ آب و پوسیدگی آن ، از مواد رنگی استفاده شده بود. بعدها از مواد رنگی برای حفاظت چوب از پوسیدگی در بناهای چوبی و زمانی که استفاده از وسایل آهنی متداول شد، برای جلوگیری از زنگ زدن آنها استفاده می‌شد .

اجزای تشکیل دهنده رنگ‌هاادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ چهارشنبه بیست و یکم اسفند 1387 توسط محمد غ
آلکنها ، دسته بزرگی از هیدروکربنها را شامل می شوند که به هیدروکربنهای غیر اشباع (unsaturated) موسومند. تعداد هیدروژنهای این ترکیبات ، کمتر از آلکنهای هم کربن است. آلکنها ممکن است یک یا چند پیوند دوگانه مجزا و دور از هم و یا مزدوج داشته باشند.تصویر
ساختمان اتیلن

ساختمان پیوند دوگانه کربن- کربن در آلکنها

اتیلن

اتیلن کوچکترین عضو خانوده آلکنها و به فرمول C2H4 می‌باشد که دو اتم هیدروژن کمتر از آلکان هم‌کربن (اتان) دارد. ما در اینجا به بررسی ساختمان اتیلن می‌پردازیم تا با ساختار ترکیبات اشباع نشده آشنا شویم. بررسی ساختمان اتیلن به طریق کوانتوم مکانیکی نشان داده است که کربن ، برای اینکه در ساختمان اتیلن شرکت نماید، لازم است که با استفاده از اوربیتالهای 2s و دو اوربیتال 2p خود ، سه اوربیتال هیبریدی یکسان بوجود آورد که این اوربیتالهای هیبریدی ، در یک سطح قرار می‌گیرند، بنحوی که اتم کربن ، در مرکز یک مثلث قرار گرفته و زوایای بین اوربیتالهای هیبریدی ، 120 درجه تخمین زده شده است.

هرگاه ما چهار اتم هیدروژن و دو اتم کربن sp2 را کنار هم مرتب کنیم، شکلی ایجاد می‌شود که در آن ، هر اتم کربن در سه پیوند σ (سیگما) شرکت دارد. برای رسیدن به کربن به حالت اکتت ، لازم است که سومین اوربیتال 2p اتمهای کربن همپوشانی کرده ،
پیوند ایجاد کنند. این پیوند که از همپوشانی اوربیتالهای p کربن ایجاد می‌شود، از نظر شکل و انرژی ، با پیوند σ متفاوت می‌باشد و به پیوند π موسوم است که از دو قسمت تشکیل شده است.

یک ابرالکترونی در بالای سطح مولکول و ابر الکترونی دیگر ، در پایین سطح قرار می‌گیرد. وقتی این ساختمان می‌تواند انجام شود که تمام اتمهای شرکت کننده در ساختمان اتیلن در یک سطح قرار گیرند. پس مولکول اتیلن لازم است یک مولکول مسطح باشد. مسطح بودن مولکول اتیلن بوسیله روشهای طیف سنجی و پراش الکترونی مورد تایید قرار گرفته است
.


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ سه شنبه بیستم اسفند 1387 توسط محمد غ

 

موادی که در خود دارای ذخایر رنگی یا همان پیگمنت ها هستند را مواد رنگزا می گویند به شیوه ای که بتوان از رنگدانه های موجود در آن برای رنگرزی الیاف مختلف استفاده کرد. این مواد یا مستقیماً در طبیعت وجود دارند یا به وسیله دست بشر ساخته می شود. این مواد به طور کلی بر2 گونه اند:

 • مواد رنگزای طبیعی

 • مواد رنگزای شیمیایی

 مواد رنگزای طبیعی  موادی هستند که در طبیعت وجود دارند و دست انسان در ایجاد آنها دخالتی ندارد. از دیرباز رنگ این مواد به روشهای گوناگونی به وسیله انسان گرفته شده و از آنها بهره برداری به عمل آمده است. نوشته اند در زمانهای دور فنیقی ها با خرد کردن و جوشاندن صدف های دریایی رنگ ارغوانی تهیه می کرده اند. رنگ سیاه نیز با استفاده از مازو به دست میامده است که خود مازو حاصل تجمع برخی حشرات است. مواد رنگزای طبیعی از نظر مواد رنگی یکسان نیستند بلکه برخی مانند بلوط، روناس و زعفران دارای ماده رنگی فراوان هستند و برخی مانند برگ چنار و برگ مو، مواد رنگزای کمتری دارند. مواد رنگزای طبیعی مرغوب اغلب از تقاط گرمسیر به دست می آیند. در کشور ما نیز استفاده از مواد رنگزلی طبیعی سابقه طولانی و چند هزار ساله دارد و اینک نیز آنجا که مقصود تهیه فرش هنری و نفیس باشد هنرمندان بدون شک و تأمل به این نوع رنگها رو می آورند. به طور کلی رنگهای طبیعی خود به 3 گروه تقسیم بندی می شوند:

 •  مواد رنگزای گباهی مانند روناس و نیل

 •  مواد رنگزای حیوانی ماندد قرمز دانه و صدف ارغوان

 •  مواد رنگزای معدنی مانند خاک رس

مواد رنگزای شیمیایی عموما از طریق سنتز (تهیه مصنوعی و شیمیایی مواد) بدست می آید.

 

 


نوشته شده در تاريخ دوشنبه نوزدهم اسفند 1387 توسط محمد غ

عنوان : اندازه گیری میزان نمک موجود در نفت (تیتراسیون)

 

تئوری آزمایش:

 

نمک از جمله موادی است که میتواند از طریق اب شور سازند وارد نفت شود.با برداشت از نفت هر چه به مرز نفت-آب نزدیک شویم میزان نمک وارده از آب به نفت افزایش می یابد .نمک به تنهایی در نفت یافت نمی شود بلکه بصورت محلول در آب وجود دارد و اسیب هایی را به سیستم می تواند وارد کند ،از جمله تاثیر بر روی کارکرد پمپ ها و خراب شدن آن ، ته نشین شدن و رسوب دادن وایجاد خوردگی که این عمل در سینی های برج تقطیر بیشتر بوده وسبب میشود که جهت تعمیر جدا کننده ها یا separator چند روز متوقف شوند که هزینه های زیاد به ما تحمیل خواهد کرد .این آزمایش بر پایه خواص شیمیایی مواد و معرف ها می باشد .این آزمایش در واقع نوعی تیتراسیون بوده و KgNO3 (نیترات نقره) معرف اصلی برای مشخص کردن نمک می باشد که آنرا به صورت امولسیون نمایش داده واز حالت محلول خارج می شود .از نقاطی که باید در مورد نمونه نمونه مورد آزمایش ذکر شود این است که:

نمونه گیری باید با روش گفته شده در کتاب IP انجام گیرد - نمونه گیری نباید به روش جابجا نمودن با آب انجام شود - نمونه گیری نباید فاصله زمانی زیادی با آزمایش داشته باشد – نمونه مرد نظر می بایست قبل از انجام آزمایش بشدت بهم زده شود.

میزان نمک موجود در نفت را بر حسب گرم در متر مکعب از طریق فرمول زیر محاسبه نموده ونتیجه را پس از طی مراحل ذکر شده گزارش می دهیم:

 

Gr/m^3    NACL=46.75(ml AgNo3 – ml KSCN)

 ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ یکشنبه هجدهم اسفند 1387 توسط محمد غ

تصویر

برشی از نفت است که بین 70 تا 175 درجه سانتی‌گراد تقطیر می‌شود و محتوی هیدروکربورهای C5 تا C11 یا C12 می‌باشد. بنزین طبیعی که حدود 15% از نفت خام را تشکیل می‌دهد، در موتورهای احتراقی بکار می‌رود.

 

                 دید کلی

سوخت‌های مایع را می‌توان از اثر هیدروژن روی زغال و مشتقات آن ، در دما و فشار زیاد بدست آورد. در این حال ، زغال خاکستری در حدود 8 تا 10 درصد وزنی از خود به جای گذارده و نفت خام ، به میزان 75 درصد وزنی زغال مصرف شده است.

                   تاریخچه تولید بنزین

گزارش‌های ثبت شده حاکی از آن است که در سال 1923 ، "برجیوس" اولین بار از روش هیدروژناسیون برای تولید بنزین استفاده کرد. در آن سال ، 350000 تن سوخت اتومبیل از این راه تهیه شد. در 1944، حدود 20 کارخانه برای تولید 3.5 میلیون‌تن سوخت مایع بکار مشغول بوده که از این مقدار 2.25 میلیون‌تن بنزین بوده است. امروزه از این روش برای تولید انواع بنزین مخصوصا بنزین هواپیما با خاصیت آرام سوزی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تصویر

             ویژگی‌های بنزین

ویژگی ضد ضربه یا آرام سوزی را بوسیله عدد اکتان که عبارت است از درصد ایزواکتان در مخلوطی از ایزواکتان و هپتان نرمال تعیین می‌کند. بدین منظور انفجار ناشی از مخلوطی از ایزواکتان و هپتان نرمال را در موتور استاندارد با هیدروکربور مورد نظر مقایسه می‌کنند. اجسامی با توان ضد انفجاری بیش از اکتان ، عددی بالاتر از 10 را اتخاذ می‌کنند. بر حسب معمول عدد اکتان بنزین اتومبیل در حدود 70 درصد و در مورد هواپیما این مقدار به 130 می‌رسد.

خاصیت آرام سوزی با افزودن ترکیبات مختلفی از قبیل ایزواکتان ، ایزوپنتان ، اتیل بنزین و ایزوپروپیل و برای افزایش بیشتر با تترا اتیل سرب تحقق می‌یابد. ترکیب اخیر از نظر اقتصادی مقرون به صرفه بوده و از واکنش بین PbNa و کلروراتیل حاصل می‌شود. با افزودن 4 میلی لیتر از آن به یک کیلوگرم اسانس ، عدد اکتان بنزین از 70 به 89 می‌رسد.

از آنجا که سرب در موتور رسوب کرده و اشکلاتی را ایجار می‌کند، آنرا با مخلوطی از کلرور یا برموراتیلن مخلوط کرده تا پس از احتراق ، سرب به صورت کلرور یا برمور که جسم فراری است درآمده و همراه گازهای حاصل از احتراق از موتور خارج شود.

     مزایای بنزین و سوخت‌های مایع نسبتبه سوخت‌های جامد

 •                 پس از سوختن ، خاکستر بر جا نمی‌گذارند.

 •         سوخت‌های مایع را می‌توان در محوطه‌ای دور از محل مصرف و به اشکال مختلف انبار کرد.

تصویر

 •                     سوخت مایع خود به خود آتش نمی‌گیرد و چنانچه فرار نباشد،  در اثر ماندن فاسد نمی‌شود.

 •       سوخت‌های مایع ، وزنشان 30% و حجمشان 50% کمتر از سوخت‌های   جامد با همان ارزش حرارتی است.

نوشته شده در تاريخ یکشنبه هجدهم اسفند 1387 توسط محمد غ
3-14- مقایسه منبع صنعتی با تهیه آزمایشگاهی

روشهای تهیه یک ترکیب آلی خاص معمولاً به دو دسته تقسیم می‌شوند| منبع صنعتی و تهیه آزمایشگاهی. این دو روش را می‌توان به طریق زیر مقایسه کرد، اگر چه استثناهای زیادی برای این کلی‌گویی وجود دارد.

یک منبع صنعتی، باید مقادیر زیادی از ماده مورد نظر را با کمترین قیمت ممکن در اختیار بگذارد. در تهیه آزمایشگاهی ممکن است فقط به تهیه چند صدگرم یا حتی چند گرم از ماده نیاز باشد؛ در اینجا معمولاً قیمت تمام شده محصول اهمیت کمتری نسبت به زمان صرف شده جهت تهیه آن دارد.

برای بسیاری از مقاصد صنعتی یک مخلوط ممکن است به اندازه یک ترکیب خالص مناسب باشد؛ حتی وقتی یک ترکیب واحد مورد نیاز باشد، ممکن است از نظر اقتصادی جدا کردن آن از مخلوط مقرون به صرفه باشد. مخصوصاً وقتی که ترکیبات دیگر موجود در آن نیز بازار فروش داشته باشند. یک شیمیدان در آزمایشگاه تقریباً همیشه به دنبال یک ترکیب خالص می‌گردد. جدا کردن یک ترکیب واحد از مخلوط مواد شبیه به هم به صرف وقت زیاد احتیاج داشته و غالباً ماده با خلوص مورد نظر را بدست نمی‌دهد. علاوه بر این ماده اولیه برای یک سنتز خاص ممکن است به سختی از سنتزی دیگر یا حتی از سری سنتزهای دیگر تهیه شده باشد و در عین حال محقق بخواهد آن را به ماده مورد نظر خود تبدیل نماید. در یک مقیاس صنعتی، اگر یک ترکیب را نتوانیم از مواد طبیعی جدا کنیم ممکن است آن را همراه با تعدادی از ترکیبات مربوطه به کمک بعضی از واکنشهای کم هزینه تهیه کرد. در آزمایشگاه، در صورت امکان، واکنشی انتخاب می‌شود که تشکیل یک ترکیب واحد با راندمان بالا را بدهد.

در صنعت، غالباً ارزش دارد تا روش کار را پیدا کرده و دستگاههایی را طراحی کنیم که ممکن است برای سنتز تنها یک عضو از یک خانواده شیمیایی به کار رود. در آزمایشگاه یک شیمیدان به ندرت به تهیه یک ترکیب به دفعات علاقه‌مند است، بنابراین از روشهایی استفاده می‌کند که قابل اجراء برای تعداد زیادی از اعضاء یک خانواد و یا تمامی آنها باشد.
در مطالعه
شیمی آلی باید به جای روشهای محدود صنعتی توجه به روشهای آزمایشگاهی قابل انعطاف معطوف نمائیم. برای یادگیری این موارد، ممکن است، به عنوان مثال تهیه ترکیباتی را که ممکن است هرگز با روش نشان داده شده تهیه نشوند در نظر گیریم. مثلاً در مورد سنتز اتان از طریق هیدروژن دار شدن اتیلن بحث نمائیم، گرچه می‌توانیم همه اتان مورد مصرفمان را از صمعت نفت تهیه کنیم. به هر حال اگر بدانیم که چگونه می‌توان اتیلن را به اتان تبدیل نمود، در صورت نیاز خواهیم توانست 2-متیل 1- هگزان را به 2- متیل هگزان یا کلسترول را به کلستانول و یا روغن پنبه دانه را به مارگارین تبدیل کنیم.


نوشته شده در تاريخ یکشنبه هجدهم اسفند 1387 توسط محمد غ


تصویر

بعضی از ترکیبات آلی ، فقط شامل دو عنصر هیدروژن و کربن هستند و بنابراین به عنوان "هیدروکربن" (Hydrocabons) شناخته می‌شوند.

تقسیم‌بندی هیدروکربنها

بسته به ساختمان ، هیدروکربنها به دو دسته اصلی آلیفاتیک و آروماتیک تقسیم می‌شوند. هیدروکربنهای آلیفاتیک خود به گروههای وسیع‌تری تقسیم می‌شوند: آلکانها ، آلکنها ، آلکینها و ترکیبات حلقوی مشابه (سیکلوآلکانها و غیره).

لطفا برای دیدن بقیه ی مقاله به ادامه مطلب بریدادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ یکشنبه هجدهم اسفند 1387 توسط محمد غ

صنایع گاز
فارغ‌التحصیلان رشته مهندسی شیمی ? صنایع گاز پس از پایان تحصیلات می‌توانند در پالایشگاههای گاز كشور و یا در دیگر صنایع مربوط به این رشته مشغول به كار شوند. در حال حاضر زمینه كار برای فارغ‌التحصیلان به دلیل ملی بودن صنعت نفت و گاز، بیشتر در بخش دولتی است ولی برخی شركتهای مشاوره‌ای و پیمانكاری كه در این زمینه فعالیت می‌كنند، فارغ‌التحصیلان این رشته را جذب می‌كنند. با توجه به نیاز كشور به انرژی برای راه‌اندازی بخش صنعت و حمل و نقل و همچنین استفاده از گاز طبیعی به عنوان ماده اولیه در برخی از صنایع ، لازم است میدانهای گاز توسعه یابند و پالایشگاههای جدید گاز نیز احداث شوند.

بنابراین مهندسان شیمی متخصص در صنایع گاز می‌توانند نقش مهمی را در پیشرفت كشور به عهده داشته باشند.

صنایع غذایی
فارغ‌التحصیلان این دوره می‌توانند...

 

 

ادامه مقاله را در ادامه مطلب بخوانیدادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ شنبه هفدهم اسفند 1387 توسط محمد غ
منظور از تقطیر، در واقع جداسازی فیزیکی برش های نفتی در پالایشگاه است که اساس آن اختلاف در نقطه جوش هیدروکربن های مختلف است است.هرچه هیدروکربن ،سنگین تر باشد ، نقطه جوش آن زیادتر است و بلعکس.
انواع تقطیر عبارتند از: 1-تقطیر تبخیر ناگهانی 2- تقطیر با مایع برگشتی 3-تقطیر نوبتی 4-تقطیر مداوم.


1-تقطیر تبخیر ناگهانی:
دراین نوع تقطیر،خطوطی از مواد نفتی که قبلاً در مبدل های حرارتی و یا کوره گرم شده اند، بطورمداوم به ظرف تقطیر وارد می شوند و تحت شرایط ثابت، مقدار ی ازآنها بصورت ناگهانی تبخیر میشوند. بخارهای حاصل بعد ازمیعان ومایع باقی مانده درپایین برج بعدازسردشدن بصورت محصولات تقطیرجمع آوری میشوند.عیب این نوع تقطیر،خلوص بسیارکم محصولات است.


2-تقطیر با مایع برگشتی:

 

دنباله  مقاله را در ادامه متن بخوانیدادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ شنبه هفدهم اسفند 1387 توسط محمد غ

دید کلی

دما یکی از عناصر اساسی شناخت هوا می‌باشد، با توجه به دریافت نامنظم انرژی خورشیدی توسط زمین ، دمای هوا در سطح زمین دارای تغییرات زیادی است که این تغییرات به نوبه خود سبب تغییرات دیگری در سایر عناصر هوا می‌گردد. دمای هوا را بوسیله دماسنج اندازه گیری می‌کنند.تصویر

دماسنج معمولی استاندارد (Thermometer)

این دماسنج یک لوله بسیار باریک شیشه‌ای مسدود است که در انتهای آن محفظه‌ای تعبیه و از جیوه یا الکل پر شده است. در داخل لوله دماسنج خلاء کامل وجود دارد. گرم و سرد شدن مخزن باعث گرم و سرد شدن مایع درون مخزن شده و متعاقب آن باعث بالا و پایین رفتن مایع در داخل مخزن شیشه‌ای می‌شود، با مشاهده سطح مایع در داخل لوله دماسنج و قرائت عددی که روی بدنه شیشه نوشته شده است دمای هوا در آن لحظه مشخص می‌شود.

دماسنج حداکثر (Max-Thermometer)

اغلب نیاز است علاوه بر دمای معمولی هوا حداکثر دمایی که در طول یک دوره معین مثلاً یک شبانه روز اتفاق افتاده است نیز اندازه گیری و تثبیت شود، به این منظور از دماسنج حداکثر استفاده می‌کنند. این نوع دماسنج با یک تفاوت جزئی تقریبا مشابه دماسنجهای معمولی است، به این صورت که لوله مویین آن در محلی که به مخزن منتهی می‌شود بسیار باریک شده است.

هنگامی که دما زیاد می‌شود جیوه داخل مخزن منبسط شده و نیروی حاصل می‌تواند باعث راندن جیوه از داخل مجرای باریک بالای مخزن به قسمت بالای لوله گردد، به این ترتیب ارتفاع جیوه در داخل مخزن بالا می‌رود و با کاهش دما مایع داخل مخزن منقبض می‌شود. ولی باریک بودن لوله از برگشت مایع به داخل مخزن جلوگیری می‌کند و سطح مایع در داخل لوله در محلی که بالاترین دمای قبلی اتفاق افتاده است باقی می‌ماند، بنابراین سطح فوقانی جیوه نشان دهنده حداکثر دمای اتفاق افتاده است.تصویر

دماسنج حداقل (Minimum Thermometer)

دماسنجهای حداقل برای تثبیت پایینترین دمای اتفاق افتاده در یک دوره معین بکار می‌رود. دماسنجهای حداقل مشابه دماسنجهای معمولی است، با این تفاوت که مایع داخل مخزن این نوع دماسنج بجای جیوه از مایعات رقیقتر مانند الکل استفاده می‌شود. به علاوه در داخل لوله مویین یک سوزن شیشه‌ای که دو سر آن گرد می‌باشد، رها گردیده که به عنوان شاخص از آن استفاده می‌شود.

وقتی دمای هوا کاهش می‌یابد با انقباض مایع سطح بالای الکل در داخل لوله مویین با اعمال نیروی کشش سطحی شاخص سوزنی را نیز به طرف پایین مخزن حرکت می‌دهد. با افزایش دما مجدداً الکل در داخل لوله مویین از اطراف سوزن عبور کرده و به طرف بالا صعود می‌کند، اما سوزن در پایینترین محلی که قبلا در اثر کشش سطحی پایین آمده بود باقی می‌ماند. بنابراین قسمت بالایی شاخص شیشه‌ای پایینترین دمایی را که اتفاق افتاده است نشان می‌دهد، در حالی که انتهای سطح الکل در بالای لوله دمای لحظه‌ای هوا را نشان می‌دهد.

دماسنج حداقل - حداکثر (Min-Max Thermometer)

این دماسنج ترکیبی از دو دماسنج حداقل و حداکثر می‌باشد، این دماسنج از یک لوله شیشه‌ای U شکل ساخته شده است که دو انتهای آن مسدود می‌باشد. قسمت پایینی لوله U شکل با جیوه پر شده است. علاوه بر جیوه قسمت بالایی لوله قسمت چپ بطور کامل از الکل پر شده است، اما نصف حجم لوله سمت راست که انتهای آن به صورت یک مخزن گشاد شده می‌باشد از الکل پر شده است و نصف دیگر آن از یک نوع گاز پر شده است.

در بالاترین سطح جیوه و در داخل الکل در هر دو ستون شاخصهای شیشه‌ای رنگی که یک سوزن در وسط آن تعبیه شده است وجود دارد، در اثر گرم و سرد شدن و متعاقب آن انبساط و انقباض سطح جیوه بالا و پایین می‌رود. بالاترین حدی که جیوه در شاخه سمت چپ بالا رفته است دمای حداقل و بالاترین حدی که جیوه در شاخه سمت راست بالا رفته دمای حداکثر را نشان می‌دهد.img/daneshnameh_up/9/99/EnglishMin-maxThermometer.jpg

دمانگار (Thermograph)

دمانگار یک وسیله کاملاً مکانیکی است و با استفاده از یک عنصر فلزی که انحنای آن با دما تغییر می‌کند ساخته شده است، یک طرف عنصر فلزی حساس به تغییرات دما که دارای انحنا می‌باشد به بازوی اهرم طویل و متحرکی بسته شده است که این بازو ممکن است مستقیماً دما را از روی یک مقیاس ساده درجه بندی شده نشان دهد و یا اینکه انتهای بازو به یک قلم ثبات متصل گردد. با تغییر دمای هوا انحنای فلز تغییر می‌کند و این امر با توجه به نحوه تغییرات دما باعث انحراف قلم در انتهای بازوی مکانیکی به طرف بالا و پایین در روی کاغذ گراف می‌گردد و دماها ثبت می‌شوند
نوشته شده در تاريخ شنبه هفدهم اسفند 1387 توسط محمد غ

تصویر

تئوری آزمایش

در زندگی روزانه خود با مواد سرد و گرم زیادی در تماس هستید، مثلا گرم شدن یک نوشیدنی سرد یا خنک شدن یک نوشیدنی داغ را می‌بینید. این رخدادها را می‌توان با ترمودینامیک توضیح داد. ترمودینامیک ، علم حرکت انرژی است. ترمودینامیک از لغت یونانی ترمو به معنی گرما و دینامیک به معنی حرکت تشکیل شده است. در این آزمایش ، جهت انتقال انرژی بین دو جسم را تعیین خواهید کرد.

هدف آزمایش

تعیین جهت انتقال انرژی بین دو جسم که با دماهای مختلف کنار هم قرار گرفته‌اند.

مواد لازم

 • یک کتری چای دو لیتری با در
 • بخاری
 • خط کش
 • نخ
 • چند انبرک
 • آب
 • یک ظرف یک لیتری
 • قیچی
 • سه عدد میخ از جنس فولاد ضد زنگ
 • حرارت سنج

شرح آزمایش

 1. سه چهارم کتری چای را از آب پر کنید و آن را حرارت دهید.

 2. زمانی که آب جوش آمد، ظرف یک لیتری دیگر را تا نیمه با آب سرد پر کنید.

 3. با استفاده از دماسنج ، دمای آب سرد ظرف را اندازه بگیرید و از آن به عنوان دمای اولیه آب استفاده کنید.

 4. از نخ یک قطعه 30 سانتیمتری ببرید.

 5. سه میخ را به یک سر نخ ببندید.

 6. میخها را با نخ به درون کتری در حال جوش ببرید، بطوری که در وسط آب غوطه‌ور شوند.

 7. سر دیگر نخ را از سر کتری بیرون آورده ، در کتری را ببندید. باید در حین بستن در کتری ، گره نخ محکم باشد و میخها به صورت غوطه‌ور باقی بمانند.

 8. به مدت 5 دقیقه میخها را گرما دهید. در این صورت دمای میخها به دمای آب داغ می‌رسد که حدود 100 درجه سانتی‌گراد است. این دما را به‌عنوان دمای اولیه میخها یادداشت کنید.

 9. با استفاده از انبرک ، میخها را از آب در حال جوش خارج کنید.

 10. میخها را به‌شدت تکان دهید تا آب آن تا حد امکان خارج شود، سپس به‌سرعت میخها را در آب سرد فرو ببرید.

 11. دمای آب ظرف را مشاهده کنید. وقتی دما به مقداری ثابت برسد، دیگر آب را نزنید و در این حالت ، دمای مشاهده را به عنوان دمای نهایی آب و میخ یادداشت کنید.

 12. تفاوت دمای ابتدایی و نهایی را برای آب و فلز بدست آورید (عدد کوچکتر را از عدد بزرگتر کم کنید).

 13. جدول داده‌هایی تنظیم کنید که در آن دمای اولیه ، دمای نهایی و تغییرات دمایی آب و فلز ، در آن گنجانده شود.

تصویر

نتیجه آزمایش

تغییرات دقیق دمای آب و فلز بستگی به دمای اولیه آبی دارد که در ظرف است. سایر پارامترها نیز روی تغییرات دمایی مواد اثر می‌گذراند، اما در این آزمایش بیشترین تغییرات دما در مورد فلز است.

علت

بر اساس علم ترمودینامیک (علم انتقال انرژی) ، وقتی دو ماده مثل میخهای داغ و آب سرد که دماهای مختلفی دارند، در کنار هم قرار گیرند، گرما از جسم گرمتر به جسم سردتر منتقل می‌شود. این تبادل گرمایی ادامه می‌یابد تا هر دو جسم به دمای یکسان برسند. اگر فرض شود که هیچ اتلاف گرمایی وجود نداشته باشد، در این صورت گرمایی که آب دریافت می‌کند، برابر است با گرمایی که میخها از دست می‌دهند.

این همان قانون اول ترمودینامیک است که می‌گوید: « کل انرژی یک سیستم بسته (ایزوله) ثابت است. » علت آن است که هرگاه انرژی قسمتی از مخلوط بالا رود، انرژی قسمت دیگر کاهش می‌یابد. در نتیجه تغییرات کل ثابت است.

منبع

فعالیتهای لذت بخش شیمی ؛ ترجمه: طاهره رستگار ؛ انتشارات مدرسه ؛ پاییز 1380


نوشته شده در تاريخ شنبه هفدهم اسفند 1387 توسط محمد غ

دید کلی

مشتقات غیر هیدروکربنی نفت خام ، معمولا شامل ترکیبات گوگرددار ، اکسیژن‌دار و ازت‌دار می‌باشد. نوع این مشتقات در نفت خام در نوع خود پالایش نفت نیز موثر می‌باشد. درصد این ترکیبات در نفت زیاد نیست. ترکیبات اکسیژن‌دار و گوگرددار ، تقریبا 2% نفت خام را شامل می‌شود. البته این درصد قابل تغییر است. این ترکیبات ، بیشتر در برشهای سنگین یافت می‌شوند و بنابراین حائز اهمیت می‌باشند.

ترکیبات گوگرددار

عملا کلیه نفتهای شناخته شده ، دارای گوگرد هستند. نفتهای بدست آمده از آمریکای جنوبی و خاورمیانه و خاور نزدیک بطور متوسط دارای گوگرد بیشتری است. در نفتهای خام ایران، در حد گوگرد استخراج شده از 1،22% در نفت هفت گل تا 2،46% در نفت خارک تغییر می‌نماید. نفتهای اروپای شرقی ، خاور دور ، هند ، پاکستان و برمه بطور متوسط از نفتهای خام سایر نقاط ، کم گوگردتر است.

نسبت درصد گوگرد زیاد در اکثر فرآورده‌های نفتی ، مضر است و حذف یا تبدیل آنها به مواد بی ضرر ، قسمتهای مهم کار پالایشگاه‌ها را تشکیل می‌دهد. وجود ترکیبات گوگردی در بنزین ، به علت خورندگی که در قسمتهای موتور ایجاد می‌نماید، مضر تشخیص داده شده است و مخصوصا در شرایط زمستانی به علت جمع شدن محلول در آب که در نتیجه احتراق بدست می آید، در محوطه میل لنگ موجب خورندگی بسیار می‌شود. به علاوه هرکاپتانهای محلول در مواد نفتی ، مستقیما در مجاورت هوا موجب خورندگی مس و برنج می‌شود. هرکاپتانها همچنین تاثیر نامطلوبی روی حساسیت سرب و ثبات رنگ فرآورده‌ها دارد. گوگرد آزاد در صورتی که وجود داشته باشد، خورنده است. سولفورها ، دی‌سولفورها و تیوفنها ، کمتر خورنده هستند؛ اما موجب کم شدن عدد اکتان در مجاورت تترااتیل سرب می‌شوند.

قسمت اعظم در موقع تقطیر نفت در درجات حرارت 330 و 400 درجه فارنهایت از نفت خارج می‌شود.

ترکیبات اکسیژن‌دار

این ترکیبات 2% ترکیبات نفتی را شامل می‌شوند و تا 8% افزایش می‌یابند. برخلاف ترکیبات گوگردار ، ترکیبات اکسیژن‌دار مانند اسیدهای نفتنیک ، در صنعت کاربرد دارند. از نظر اینکه اولین اسیدهای حاصله از نفت ، از مشتقات مونوسیکلوپارافینها (نفتنها) بوده‌اند، آنها را اسیدهای نفتنیک نام نهاده‌اند. علاوه بر اسیدهای نفتنیک ، اسیدهای آلیفاتیک نیز در نفت دیده شده‌اند. وجود فنلها در چکیده‌های کراکینگ ثابت شده و مقدار ناچیزی نیز در بنزین خام مشاهده شده است. به این جهت به نظر می‌رسد که فنلها در نفت خام وجود داشته باشند. به جز اسیدهای نفتنیک و ترکیبات فنلی ، استرها ، انیدریدها ، الکلها و ستنها و آلدئیدها در نفت مشاهده شده‌اند.

تهیه اسیدهای نفتنیک از نفت ، اهمیت تجارتی پیدا کرده و تولید سالانه به شدت افزایش یافته است. این اسیدها به شکل املاح فلزی خود مصرف می‌شوند. نفتناتهای سرب اهمیت زیادی دارند؛ زیرا به عنوان روغنهای مقاوم (در برابر فشار) و خشک کننده رنگها همراه با نفتنناتهای کبالت و منگنز مصرف می‌شوند. نفتناتهای مس به عنوان محافظ چوب و در ساختمان رنگهای مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. املاح دیگر در گریسها به منظور تهیه گریس مقاوم در مقابل اکسیژن مصرف می‌شوند.

ترکیبات نیتروژن‌دار یا ازت‌دار

ترکیبات نیتروژن‌دار ، 50% ترکیبات نفت را شامل می‌شوند. (نیتروژن به عنون عامل مسموم کننده کاتالیست در شکستن کاتالسیت‌ها می‌باشد.) در بعضی از نفتها ، نیتروژن وجود ندارد. با وجود مقدار کم ازت در نفت این درصد اهمیت زیادی در پالایشگاه‌ها پیدا می‌کند، زیرا ترکیبات نیتروژن‌دار را عامل اصلی مسموم کننده کاتالیزور در دستگاههای کراکینگ کاتالسیتی می‌دانند و نیز تشکیل صمغ را در موقع استفاده از بعضی فرآورده‌ها از قبیل سوختها ، به ترکیبات ازت‌دار نسبت می‌دهند.

ترکیبات ازت‌دار نفت را به دو گروه قلیایی و قلیایی خاکی تقسیم کرده‌اند. این تقسیم بندی ، بر مبنای قابلیت ترکیب این مواد با محلول اسید پرکلریک و اسید استیک قرار دارد. از ترکیبات ازت‌دار موجود در چکیده‌های حاصل از دستگاه تقطیر ، 25 الی 35 درصد جزو گروه قلیایی است. ترکیبات ازت‌دار گروه قلیایی به سادگی از نفت جدا می‌شوند و به این سبب تحقیقات زیادی روی آنها صورت گرفته است. مشتقات پیریدین و کینولین تنها ترکیبات ازت‌دار گروه قلیایی است که در محصولات سبک حاصل از دستگاه کراکینگ وجود دارد. از گروه قلیایی می‌توانیم از پیریدین‌ها ، کینولین‌ها ، آمین‌ها ، اندولینها و هگزا هیدرو کربازولها نام ببریم. از گروههای غیر قلیایی می‌توانیم از پیرولها ، اندولها و کربازولها نام ببریم.

ترکیبات فلزدار

در نفت ، علاوه بر ترکیبات مذکور ترکیبات فلزدار هم وجود دارد. در شیمی آلی با این عملکرد روبرو هستیم که برای مطالعه وجود ترکیبات معدنی در ترکیبات آلی معمولا از خاکستر ترکیبات آلی استفاده می‌شود. در مورد ترکیبات نفتی نیز خاکستر آنها استفاده می‌شود.

مقدار خاکستر یک نفت خام معمولی در حدود 0.01 تا 0.05 درصد وزنی می‌باشد. گر چه بعضی از ترکیبات فلزدار ممکن است واقعا مواد محلول در نفت باشد، اما قسمت اعظم آن را موادی تشکیل می‌دهد که یا در آبهای معلق در نفت خام محلول هستند و یا مربوط به مواد جامد معدنی‌اند که به شکل ذرات ریز در نفت خام پراکنده است. نتیجه تجزیه تعدادی از نفت خامهای مختلف ، وجود ترکیبات وانادیم (233ppm) ، نیکل (97ppm) ، آهن (31ppm) ، مس (1.1ppm) ، روی ، کلسیم ، منیزیم ، سرب و ... را ثابت نموده است.

نوشته شده در تاريخ چهارشنبه چهاردهم اسفند 1387 توسط محمد غ
طبقه بندی به وسیله ساختمان: خانواده

نظریه ساختمانی پایة شیمی آلی است. همة ترکیبات آلی را می‌توان بر اساس ساختمان درچند خانواده طبقه‌بندی نمود. با انجام این عمل در می‌یابیم که به طور همزمان ترکیبات را بر حسب خواص شیمیایی و فیزیکی‌شان نیز طبقه‌بندی کرده‌ایم. از این رو یک سری خواص ویژه مشخص کننده نوع خاصی ساختمان است.

در یک خانواده تفاوتهایی در خواص وجود دارد. به عنوان مثال ممکن است تمام اعضاء یک خانواده با یک واکنشگر خاص وارد واکنش شوند، اما بعضی از آنها ممکن است ساده‌تر از بقیه عمل نمایند. در یک ترکیب منفرد ممکن است تغییراتی در خواص وجود داشته باشد، یعنی یک قسمت از مولکول واکنش‌پذیرتر از قسمت دیگر باشد. یک چنین تغییراتی در خواص با تغییرات در ساختمان مرتبط می‌باشد.ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ دوشنبه دوازدهم اسفند 1387 توسط محمد غ
کربوهیدراتها دسته‌ای از ترکیبات شیمیایی طبیعی بسیار مهم از مواد تشکیل دهنده گیاهان ، گلها ، سبزیجات و درختان هستند. به علاوه کربوهیدراتها به عنوان سیستم منبع ذخیره انرژی عمل می‌کنند، آنها به آب ، کربن دی‌اکسید و گرما یا سایر انواع انرژی متابولیزه می‌شوند.

img/daneshnameh_up/chocolate.jpg

کربوهیدراتها ، منبع مهم غذایی

بدین ترتیب کربوهیدراتها ، منبع مهم غذایی‌اند. کربوهیدراتها همچنین به عنوان واحدهای سازنده چربیها و نوکلئیک اسیدها عمل می‌کنند. سلولز ، نشاسته و قند معمولی ، کربوهیدرات می‌باشند. از آنجا که این ترکیبات چندین گروه عاملی دارند به چند عاملی موسومند. مانند گلوکز و بسیاری از اجزا سازنده ساده ، کربوهیدراتهای پیچیده دارای فرمول عمومی هستند.


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ دوشنبه دوازدهم اسفند 1387 توسط محمد غ

سلام بچه ها  من بازم اومدم با یه مطلب جدید

امیدوارم که مورد قبولتون واقع بشه می بینم که محمد  کولاک کرده

شیمی فیزیک (Physical chemistry) بخشی از علم شیمی است که در آن ، از اصول و قوانین فیزیکی ، برای حل مسائل شیمیایی استفاده می‌شود. به عبارت دیگر ، هدف از شیمی فیزیک ، فراگیری اصول نظری فیزیک در توجیه پدیده‌های شیمیایی است. برای آشنایی بیشتر با علم شیمی فیزیک ، باید با زیر مجموعه‌های این علم آشنا شویم و اهداف این علم را در دل این زیر مجموعه‌ها بیابیم.تصویر

ترمودینامیک شیمیایی

تعیین سمت و سوی واکنش

ترمودینامیک شیمیایی در عمل ، برقراری چهارچوبی برای تعیین امکان پذیربودن یا خود به خود انجام شدن تحولی فیزیکی یا شیمیایی معین است. به عنوان مثال ، ممکن است به حصول معیاری جهت تعیین امکان پذیر بودن تغییری از یک فاز به فاز دیگر بطور خود به خود مانند تبدیل گرافیت به الماس یا با تعیین سمت و سوی خود به خود انجام شدن واکنشی زیستی که در سلول اتفاق می‌افتد، نظر داشته باشیم.

در حلاجی این نوع مسائل ، چند مفهوم نظری و چند تابع ریاضی دیگر بر مبنای قوانین اول و دوم ترمودینامیک و برحسب توابع انرژی گیبس ابداع شده‌اند که شیوه‌های توانمندی برای دستیابی به پاسخ آن مسائل ، در اختیار قرار داده‌اند.

 ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ شنبه دهم اسفند 1387 توسط محمد غ
فرآیندی که در آن ، جامد بدون عبور از حالت مایع ، مستقیما به بخار تبدیل می‌گردد، تصعید نامیده می‌شود. این فرآیند برگشت پذیر است.


تصویر
فرایند تصعید

آنتالپی مولی تصعید

آنتالپی مولی تصعید ، مقدار گرمایی است که بایستی به یک مول از ماده جامد داده شود تا مستقیما به گاز تبدیل گردد.

فشار بخار یک جامد و فرایند تصعید

مولکولها در یک بلور ، حول محور خود در شبکه نوسان می‌کنند. توزیع انرژی جنبشی بین این مولکولها نظیر توزیع انرژی جنبشی بین مولکولهای مایع و گاز است. در یک بلور ، انرژی از مولکولی به مولکول دیگر منتقل می‌شود و از این‌رو انرژی هیچ مولکولی ثابت نیست. مولکولهای پرانرژی در سطح بلور می‌توانند بر نیروهای جاذبه بلور غلبه کرده، به فاز بخار بگریزند.

اگر بلور در یک ظرف سربسته باشد، سرانجام حالت تعادلی برقرار می‌شود که در آن حالت ، سرعت جدا شدن مولکولها از جامد با سرعت بازگشت مولکولهای بخار به بلور برابری می‌کند. فشار بخار یک جامد در دمای معین ، معیاری از تعداد مولکولها در حجم معینی از بخار در حالت تعادل است.

ارتباط فشار بخار با نیروهای جاذبه

گرچه فشار بخار برخی از جامدات ، بسیار کم است، ولی هر جامدی دارای فشار بخار است. مقدار فشار بخار با قدرت نیروهای جاذبه نسبت عکس دارد. به همین علت ، فشار بخار بلورهای یونی بسیار کم است.

ارتباط فشار بخار جامد با دما

توانایی مولکولها برای غلبه بر نیروهای جاذبه بین مولکولها با انرژی جنبشی آنها بستگی دارد. از اینرو ، فشار بخار جامدات با افزایش دما زیاد می‌شود. منحنی تغییرات فشار بخار برحسب دما نشان می‌دهد که این منحنی در نقطه انجماد ، منحنی فشار بخار آب را قطع می‌کند.

فشار بخار جامد در نقطه انجماد

در نقطه انجماد ، فشار بخار جامد برابر با فشار بخار مایع است. نقطه انجماد نرمال آب (در فشار کل یک اتمسفر) در غیاب هوا 25x10-4 درجه سانتیگراد است. ولی در هوا و در فشار کل یک اتمسفر نقطه انجماد آب 0.0000درجه سانتیگراد می‌باشد و این مقداری است که معمولا گزارش می‌شود. این اختلاف در نقطه انجماد ، از هوای محلول در آب ناشی می‌شود.

نقطه انجماد مواد ، معمولا در هوا اندازه‌گیری می‌شود. ولی در هر حال ، تغییر انجماد مواد ناشی از وجود هوا عموما بسیار ناچیز است.

تصعید دی‌اکسید کربن

نمودار فاز دی‌اکسید کربن ، گونه‌ای از نمودار فاز موادی است که در فشار معمولی به جای ذوب شدن و جوشیدن تصعید می‌شوند. در فشار 5.11 اتمسفر نقطه سه گانه سیستم دی‌اکسید کربن ، 55.6 - درجه سانتیگراد است. دی‌اکسید کربن مایع ، تنها در فشارهای بالاتر از 5.11 اتمسفر وجود دارد. اگر دی‌اکسیدکربن جامد (یخ خشک) را تحت فشار یک اتمسفر گرم کنیم، در دمای 78.5 - درجه سانتی‌گراد مستقیما به گاز تبدیل می‌شود.

نوشته شده در تاريخ شنبه دهم اسفند 1387 توسط محمد غ

img/daneshnameh_up/f/f9/GLASSCrystal.JPG

تبلور یک ماده ، عبارتست از جهت یافتگی ذره‌ای و آرایش مولکولی و تثبیت این نظم در فضای ماده.

تاریخچه بلورشناسی

علم بلورشناسی یا کریستالوگرافی درباره نحوه تشکیل و رشد بلورها و شکل ظاهری و ساختمان داخلی آنها و نیز خصوصیات فیزیکی و شیمیایی مواد متبلور بحث می‌نماید. کلمه کریستال (Crystal) اصل یونانی دارد که از دو کلمه (سرد= Kryos) و (سخت شدن= Stellesual) تشکیل شده که مجموعا معنی سخت شدن در اثر سرما را می‌دهد.

فلاسفه قدیم نیز منشاء بلورهای یک سنگ را بلورهای یخ می‌دانستند که بر اثر تحمل سرمای بسیار شدید در طول مدت مدید ، طوری سخت و مقاوم شده است که می‌تواند حرارتهای بالاتر از صفر را هم تحمل نماید. در سال 1690 ، "Huyghens" دریافت که بلورها از اجتماع ذرات کوچکتر بوجود آمده‌اند و در سال 1912 ، "M.V.Laue" توانست تئوری ساختمان شبکه‌ای در بلورها را با استفاده از اشعه ایکس به اثبات برساند.

برای دیدن مطالب به ادامه مطلب برویدادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ شنبه دهم اسفند 1387 توسط محمد غimg/daneshnameh_up/1/13/gacopy.jpg

                 اطلاعات اولیه

مایع شدن گازها در شرایطی صورت می‌گیرد که نیروهای جاذبه بین مولکولی بتوانند موجب پیوستن مولکولهای گاز به یکدیگر شوند و آن را به‌صورت مایع در آورند. اگر فشار زیاد باشد، مولکولها به یکدیگر نزدیک و اثر نیروهای جاذبه قابل ملاحظه خواهد بود. نیروهای جاذبه همواره در تعارض با حرکت مولکولهای گاز است، پس دمای پائین که در آن انرژی جنبشی متوسط مولکولها کم است، به مایع شدن کمک می‌کند.

تعاریف ویژه

 • دمای بحرانی :
  برای هر گاز دمایی وجود دارد که بالاتر از آن ، هرچند هم فشار را زیاد کنیم، مایع شدن آن گاز ناممکن است. این دما را دمای بحرانی آن گاز می‌نامند.

 • فشار بحرانی :
  کمترین فشارلازم برای مایع کردن یک گاز در دمای بحرانی آن است.

اثر دما و فشار بر مایع شدن گاز

 • هرچه دما پایین‌تر رود و فشار فزونی پذیرد، رفتار یک گاز بیش از پیش از وضع ایده‌آل دورتر می‌شود و با تغییر بیشتر این شرایط ، در نهایت گاز به مایع تبدیل می‌شود.

 • هرچه دمای گاز بالاتر باشد، مایع شدن آن مشکل‌تر است و باید فشار بالاتری اعمال شود.

 • دمای بحرانی یک گاز نشانه ای از قدرت نیروهای جاذبه بین مولکولی آن گاز است. ماده ای که نیروهای جاذبه ضعیف دارد، دارای دمای بحرانی پایین است، بالاتر از این دما ، حرکت مولکولی آنقدر شدید است که نمی‌گذارد نیروهای نسبتا ضعیف بین مولکولی ، مولکولها را در حالت مایع نگه دارد.

img/daneshnameh_up/9/90/gas.jpg

روش صنعتی مایع کردن گاز

پیش از آنکه بتوانیم بسیاری از گازها را مایع کنیم، لازم است آنها را تا پایین‌تر از دمای معمولی سرد کنیم. در مایع کردن گاز به روش صنعتی از اثر ژول- تامسون برای سرد کردن آنها استفاده می‌شود. هرگاه گاز متراکم شده ای را بگذاریم منبسط شود و به فشار پایین‌تری برسد، گاز سرد می‌شود. به هنگام انبساط در مقابل نیروهای جاذبه بین مولکولی ، کار صورت می‌گیرد. انرژی مصرف شده برای انجام این کار باید از انرژی جنبشی خود مولکولها گرفته شود، از این رو ، دمای گاز کاهش می‌یابد.

همچنین مایع شدن هوا بدین ترتیب صورت می‌گیرد که نخست هوای سرد متراکم شده ای که وارد می‌شود، بکار می‌گیرند. انبساط این هوای متراکم شده ، نتیجه به حصول دماهای پایین‌تر می‌شود. هوای سرد منبسط شده بار دیگر به اتاق تراکم باز گردانده می‌شود و سرانجام از سرد کردن و تراکم پی در پی ، هوای مایع حاصل می‌شود.

نوشته شده در تاريخ شنبه دهم اسفند 1387 توسط محمد غ

مقدمه

img/daneshnameh_up/d/de/shimrang.JPG

تأسیس مدارس علم شیمی به اوایل قرن نوزدهم باز می‌گردد، لیکن در آن ایام از رشته مهندسی شیمی خبری نبود. مدارس فنی که بعدا تأسیس شد، هنوز رشته مهندسی شیمی را تدریس نمی‌کردند. در آن زمان، شیمیدانها با انجام آزمایشها و پژوهش‌های خود، روش ساخت مواد شیمیایی را در آزمایشگاهها ابداع می‌کردند، لیکن جهت ساخت صنایع شیمیایی مربوط توانایی و تجربه علمی و عملی لازم را نداشتند. بنابراین، مهندسین مکانیک را استخدام می‌کردند. مهندسین مکانیک با توجه به نیاز شیمیدانها، تجهیزات، وسایل و امکانات را طراحی کرده، می‌ساختند.
بدین ترتیب، با همکاری شیمیدانها و مهندسین مکانیک، صنایع شیمیایی ساخته می‌شد.این روش کار دارای مشکلات زیادی بود و علت آن از اینجا ناشی می‌شد که دو گروه مستقل که از فعالیت یکدیگر اطلاع کافی نداشتند، با همدیگر همکاری می‌کردند. مهندسین مکانیک از علوم مربوط به شیمی و نحوه انجام فرآیندهای شیمیایی آگاهی نداشتند و شیمیدانها نیز از نحوه طراحی و ساخت واحدهای شیمیایی مطلع نبودند. بدین لحاظ،‌ ایده ایجاد رشته‌ای که علاوه بر آگاهی از علم شیمی، توانایی طراحی و ساخت صنایع شیمیایی را نیز داشته‌باشد، در اذهان پدیده آمد. بدین ترتیب برای اولین بار، رشته مهندسی شیمی در دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه MIT (آمریکا) در سال 1888 میلادی تأسیس گردید و پس از آن سایر دانشگاهها به پیروی از این شیوه، رشته مهندسی شیمی را دایر کردند. با گذشت زمان و مشخص شدن بیش از پیش اهمیت این رشته، رشته مهندسی شیمی از دانشکده‌های مهندسی مکانیک جدا شد و دانشکده مستقلی برای آن به وجود آمد. در ایران نیز اولین بخش مهندسی شیمی در سال 1323 در دانشکده فنی دانشگاه تهران دایر شد.
مهندسی شیمی، شاخه‌ای از مهندسی است که با ایجاد و کاربرد فرآیندهایی که در آنها تغییرات شیمیایی یا فیزیکی صورت می‌گیرد، رابطه دارد. بسیاری از فرآیندهایی که در گروه صنایع شیمیایی طبقه‌بندی می‌شوند، فقط شامل تغییرات فیزیکی هستند و از جمله آنها می‌توان از تقطیر نفت که یک فرآیند جداسازی مواد از یکدیگر و یک تغییر فیزیکی است، نام برد.
البته مانند هر یک از شاخه‌های علوم، تعیین مرز بندی و ارائه تعریفی جامع برای آن ممکن نیست، ولی به طور کلی می‌توان گفت که وظیفه اصلی مهندس شیمی این است که کشفیات
شیمیدان پژوهشگر را در اختیار گیرد و به آن در صنعت شیمی جامه عمل بپوشاند. البته در کنار این وظیفه مهم، به فعالیتهای دیگری از جمله تحقیق و بررسی در صنایع شیمیایی و انجام اقدامات بهینه سازی آن نیز می‌پردازد.

ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ پنجشنبه هشتم اسفند 1387 توسط محمد غ

مقدمه

img/daneshnameh_up/8/80/polimeiii.JPG

با پیشرفت علم و تکنولوژی، بشر به دنبال مواد و وسایلی می‌گشت تا بتواند توسط آنها کارایی و کیفیت اشیای ساخته دست خود را افزایش دهد. همچنین بشر به دنبال آن بود که بتواند موادی بسازد تا توسط آنها، اشیایی با کیفیت مورد نظر خود تهیه کند. به عنوان مثال، بدنه هواپیما باید علاوه بر مقاومت در برابر نیروهای وارد، از جنسی سبک ساخته شود تا هواپیما بتواند به آسانی به هوا بلند شود. در ابتدا بدنه هواپیماها را از فلز آلومینیم که نسبت به سایر فلزات سبکتر است، می‌ساختند، لیکن با پیدایش مواد پلیمری به تدریج این مواد جایگزین فلز آلومینیم شدند.
مثال دیگر در این زمینه، یکی از مشکلات عمده‌ای است که اکثر افراد عینکی با آن روبرو هستند، افتادن و در پی آن، شکستن عدسی عینک که در نتیجه آن، افراد هزینه زیادی را متحمل می‌شوند. اگر بتوان عدسی عینک را از ماده‌ای ساخت که علاوه بر شفافیت و عملکرد مناسب، در مقابل ضربه نیز مقاوم باشد، مشکل این افراد نیز حل خواهد شد..
لنزهای چشمی که به تازگی وارد بازار شده‌اند، این قابلیت را دارا هستند. این لنزها از جنس مواد پلیمری هستند. یکی از مشکلات عمده‌ای که اکثر انسانها با آن روبرو هستند، خرابی دندان و نیز ترمیم دندانهای فاسد یا جایگزینی آنها با دندانهای مصنوعی است. تا چند سال پیش، دندانهای خراب فقط با استفاده از فلزات آلیاژی نقره‌ای رنگی به نام آمالگام تعمیر می‌شد. این مواد علاوه بر رنگ ناموزون نسبت به سایر دندانها، بخوبی به دندان نمی‌چسبید و پس از مدتی جدا شده،‌ داخل دندان خالی می‌شد. همچنین حرارت را به خوبی از خود عبور داده، گاهی هنگام خوردن و آشامیدن غذاهای سرد و گرم، فرد دچار دندان درد می‌گردید. دندانهای مصنوعی نیز از چینی ساخته می‌شوند که در برابر ضربه مقاوم نبوده، سریعا می‌شکنند. برای رفع عیوب فوق به تازگی از موادی استفاده می‌شود که علاوه برداشتن رنگ سفید و مناسب، در برابر سایش و ضربه نیز مقاوم بوده، بخوبی به دندان می‌چسبند و مانند عایق حرارتی، گرما و سرما را از خود عبور نمی‌دهند. این مواد که از جنس پلیمر ساخته شده‌اند، آکریلیک و کامپوزیت نام دارند.
ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ پنجشنبه هشتم اسفند 1387 توسط محمد غ
هرگاه هیدروژن به اتمی با الکترونگاتیوی زیاد مثل فلوئور ، اکسیژن یا نیتروژن متصل گردد، شرایطی برای بوجود آمدن نوع بسیاری مهمی جاذبه بین مولکولی مثبت ـ منفی که آن را پیوند هیدروژنی می‌گویند حاصل می‌شود. به عبارت دیگر ، اتم هیدروژن یک مولکول و زوج الکترون غیر مشترک مولکول دیگر متقابلا همدیگر را جذب می‌کنند و پیوندی تشکیل می‌شود که به پیوند هیدروژنی ، Hydrogen Bond مرسوم است.


img/daneshnameh_up/h-bond.jpg

اطلاعات اولیه

جاذبه بین مولکولی دربرخی از ترکیبات هیدروژن‌دار بطور غیرعادی قوی است. این جاذبه در ترکیباتی مشاهده می‌شود که درآنها بین هیدروژن و عناصری که اندازه کوچک و الکترونگاتیویته زیاد دارند، پیوند هیدروژنی وجود دارد. پیوند هیدروژنی نه تنها بین مولکولهای یک نوع ماده ، بلکه بین مولکولهای دو ماده متفاوت که توانایی تشکیل پیوند هیدروژنی را دارند نیز برقرار می‌شود.


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ پنجشنبه هشتم اسفند 1387 توسط محمد غ

                  دید کلی

در شیمی معدنی ترکیباتی وجود دارند که در آن اتم مرکزی حداقل با یک پیوند داتیو با گروه اتمهای اطراف خود (لیگندها) ارتباط برقرار می‌کند. در‌ این ترکیبات اتم مرکزی گیرنده جفت الکترون می‌باشد، چنین ترکیباتی را کمپلکس یا ترکیبات کئوردیناسیونی می‌نامند. اتم مرکزی در این ترکیبات معمولاً دارای یک حفره الکترونی می‌باشد که می‌تواند الکترونهای جفت نشده لیگند را بگیرد و یک پیوند کووالانسی-کئوردیناسیونی ، (داتیو) تشکیل دهد.

کمپلکسهایی که در آنها انتقال الکترون می‌تواند در تشکیل پیوند نقش بسزایی داشته باشد کمپلکسهای دهنده - گیرنده می‌نامند. اکثر عناصر
جدول تناوبی اعم از فلزات گروه اصلی ، فلزات گروه واسطه و غیر فلزات می‌توانند کمپلکس تشکیل دهند.

                         تاریخچهادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ پنجشنبه هشتم اسفند 1387 توسط محمد غ
شیمی هسته‌ای ، جزئیات ماهیت پیوندی (نیرویی) که پروتئینها و نوترونها را به یکدیگر نگه می‌دارد و خواص هسته از قبیل رادیواکتیویته ، تغییرات و تبدیلات مصنوعی ، شکست هسته و ذوب هسته‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهد.ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ چهارشنبه هفتم اسفند 1387 توسط محمد غ
معنای لغوی میعان ، مایع شدن است و در اصطلاح تبدیل گاز یا فاز گازی به مایع تحت شرایطی فیزیکی و شیمیایی مانند تعیین فشار و دما و ... گفته می‌شود.

رابطه میعان و تبخیر

باید بدانیم که میعان پدیده‌ای جدا از تبخیر نیست و بین این دو تبدیل فاز رابطه تنگاتنگی وجود دارد، بحث در مورد میعان باعث به میان آمدن مفاهیمی از تبخیر می‌شود و بالعکس.

img/daneshnameh_up/a/aa/ffff.jpg

آنتالپی تبخیر مولی ، عکس میعان مولی

انرژی جنبشی مولکولهای یک مایع از توزیع ماکسول - بولتزمن پیروی می‌کند که نظیر توزیع انرژی جنبشی بین مولکولهای یک گاز است. انرژی جنبشی مولکول معینی از یک مایع ضمن برخورد با سایر مولکولها پیوسته تغییر می‌کند. ولی در لحظه‌ای معین ، تعدادی از مولکولهای یک مجموعه مولکول دارای انرژی نسبتا زیاد و تعدادی دارای انرژی نسبتا کم هستند. فراریت تعدادی از مولکولهای با انرژی زیاد از مایع سبب می‌شود که انرژی جنبشی متوسط مولکولهای باقیمانده در مایع کاهش یابد و از دمای کاسته شود.

وقتی مایعی از یک ظرف سرباز تبخیر می‌شود، انتقال گرما از محیط به مایع صورت می‌گیرد و در نتیجه ، دمای مایع ثابت باقی می‌ماند و به این ترتیب ، ذخیره مولکولهای پرانرژی تامین می‌شود و این فرایند تا تبخیر تمام ادامه می‌یابد. مقدار کل گرمای لازم برای تبخیر یک مول از مایع در دمای معین آنتالپی مولی آن مایع نامیده می‌شود. در دمای 25ċ


H2O(l) ↔ H2O(g) ∆Hv = +43.8kj

فرآیند فوق فرآیندی برگشت پذیر است. یعنی عکس فرآیند و تبدیل مولکولهای گازی به مایع نیز صورت می‌‌گیرد. ولی این فرآیند ، فرآیندی گرمازا خواهد بود. یعنی مولکولهای گاز برای اینکه به مایع تبدیل شوند، به محیط گرما خواهند داد و میعان صورت خواهد گرفت. آنتالپی تبخیر معمولا در نقطه جوش عادی و بر حسب کیلو ژول بر مول درج می‌شود. گرمای تبخیر یک مایع هم شامل انرژی لازم برای غلبه بر نیروهای جاذبه بین مولکولی و هم شامل انرژی لازم برای انبساط گاز است.

آنتالپی میعان مولی Entalpy of Condensation

وقتی یک مول بر اثر تراکم به مایع تبدیل می‌شود، انرژی آزاد می‌شود. این تغییر آنتالپی را "آنتالپی میعان مولی" می‌نامیم. این کمیت دارای علامت منفی است. ولی از نظر عددی برابر با گرمای تبخیر مولی در همان دما می‌باشد. یعنی:


H2O(g) → H2O(l) ∆Hc = -43.8kj

آنتالپی میعان یک گاز با آنتالپی تبخیر مولی از نظر عددی برابر است. آنتالپی تبخیر یک مایع با افزایش دما کاهش می‌یابد و در دمای بحرانی جسم ، مقدار آن به صفر می‌رسد. پس برای میعان یک گاز باید دما را کاهش دهیم و این کاهش باید بطور منظم انجام گیرد.

نوشته شده در تاريخ چهارشنبه هفتم اسفند 1387 توسط محمد غ

سلام بچه ها من مهدی هستم دانشجوی مهندسی صنایع شیمیایی خوشحالم که با شما همکاری دارم و کارم رو که یه جورایی قرار دادن مطالب مفید در مورد شیمی هست با  این مطلب شروع کردم امیدوارم که مورد توجه شما باشه مهم این نیست که همگی از یک دانشگاه باشیم مهم اینه که همگی یه هدف داریم موفق باشید

ظرفیت تبخیر عبارت است از میزان بخار یا Vapor تولید شده در زمان تبخیر. یعنی ظرفیت به ما می‌گوید که در هر ساعت یا هر واحد دیگری از زمان ، چه مقدار تبخیر انجام می‌شود.
زمان تبخیر/Vapor تولید شده = ظرفیت (Capacity)

ظرفیت با economy ارتباط دارد.


تصویر
تبخیر کننده

Economy

Economy یا درجه اقتصادی بودن فرآیند ، عبارت است از مقدار آب تبخیر شده یا مقدار بخار تولیدی بر مقدار بخار مصرفی.
(مقدار بخار مصرفی) Steam/(مقدار بخار تولیدی)Vapor= (درجه اقتصادی بودن)Economy
می‌بینیم که economy با ظرفیت تبخیر ارتباط مستقیم دارد.

طرز کارکرد یک دستگاه تبخیر کننده

انتقال حرارت از جدار لوله انجام می‌شود و حرارت از Steam به Feed منتقل می‌شود. Feed (یا خوراک) ، شروع به جوشیدن می‌کند و آب اضافه آن بخار می‌شود . به صورت Vapor خارج می گردد. با احتساب زمان ، می‌توان ظرفیت تبخیر و همچنین economy را محاسبه کرد. بر حسب این که Feed در داخل یا خارج لوله جریان دارد، Vapor نیز در آنجا جریان خواهد داشت. Steam بخار مصرفی است که هر بازه صنعتی ، Boiler یا دیگ بخار دارد که بسیار پرهزینه است و باید آب مصرفی بیشتر از آب آشامیدنی در تصفیه آن دقت شود.

طرز محاسبه economy

از یک دیدگاه ، هرگاه مقدار Vapor بیشتر باشد، کار انجام شده بیشتر و economy نیز افزایش خواهد یافت. به عنوان مثال اگر در یک دستگاه تبخیر کننده ، به ازای 1 lb یا یک پوند Steam یا بخار مصرفی ، تنها 0.6 lb یا 0.6 پوند از Vapor یا بخار تولید شده باشد، economy برابر است با: economy = 0.6/1 = 0.6 lb

یعنی برای 1lb از Steam ، باید هزینه مصرف شود. فرض می‌کنیم هزینه مصرفی 10$ باشد، حتی اگر تغییری ایجاد کنیم که economy برابر باشد با: economy = 0.7/1 = 0.7 lb

باز هم هزینه Steam ، $ 10 بوده است. یعنی راندمان افزایش می‌یابد و بهره بیشتر در برابر کار کمتر خواهیم داشت.

راههای افزایش ظرفیت تبخیر و economy

برای افزایش economy ، مقدار بخار تولیدی را افزایش می‌دهند. برای بیشتر شدن ظرفیت تبخیر ، چند راه وجود دارد. یکی اینکه دمای Feed را افزایش می‌دهند. یعنی Feed اختلاف با Tb کمتر شود، (هر چه فشار داخل دستگاه بیشتر باشد، Tb یا نقطه جوش بیشتر و Steam باید گرمتر و دمای بالاتری داشته باشد تا گرما را بیشتر به Feed منتقل کند. چون لازمه انتقال گرما ، گرادیان یا اختلاف دمایی بین دو نقطه است). Tf دمای Feed (یا خوراک) را نشان می دهد. معمولا Tf کوچکتر از Tb است.

برای این که Feed بجوشد، از محیط و Steam دما می‌گیرد تا Tf = Tb شود. وقتی مولکولهای آب به حدی رسیدند که بخار شوند و بجوشند، مقداری هم از Steam ، دما می‌گیرند تا تبدیل به Vapor شوند. اگر Tf را افزایش دهیم، فرق آن با حالت قبل این است که مقدار گرمایی که صرف افزایش Tf تا نقطه جوش می‌شود، کاهش می‌یابد.

راه دیگر افزایش economy ، استفاده از تبخیر کننده‌های چند مرحله‌ای است. در تبخیر تک مرحله‌ای ، Vapor بیرون می‌رود و مقداری هم با خود گرما دارد. از گرمای Vapor در مرحله اول می‌توان به عنوان Steam در مرحله دوم در تبخیر کننده‌های چند مرحله‌ای استفاده کرد.

در ضمن از محصول یا Product مرحله اول می‌توان به عنوان Feed یا خوراک مرحله دوم استفاده کرد. یعنی Vapor های هر مرحله باهم جمع می‌شوند، در حالیکه Steam ثابت است و به این ترتیب ظرفیت تبخیر و به تبع آن economy افزایش می‌یابد.

نوشته شده در تاريخ چهارشنبه هفتم اسفند 1387 توسط محمد غ


تصویر

                        دید کلی

گاهی پختن ، سبب واکنش می‌شود که نتیجه آن ، تشکیل گاز دی‌اکسید کربن است. به تله افتادن این گاز در انواع نان و کلوچه‌ها ، سبب پف کردن و ور آمدن آنها می‌شود. استفاده از مخمر برای ور آمدن نان از زمانهای باستان معمول بوده است و بقایای نانی که با مخمر تهیه شده، در گورهای مصریان و خرابه‌های پمپی یافت شده است.


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ سه شنبه ششم اسفند 1387 توسط محمد غ

سلام خدمت دوستان عزیز من مهرناز هستم و خوشحالم که از امروز کارم رو با آقای غلامی و بقیه ی دوستان شروع می کنم منم مثل بیشتر شما ها مهندسی شیمی می خونم و این رشته رو دوست دارم امیدوارم که بتونم مطالبی رو فراهم کنم که مورد نظر شما باشه

دید کلی

نفت خام بدست آمده از استخراج نفت در ستونی به نام ستون تقطیر به اجزا مختلف تجزیه می‌شود که هر کدام از این اجزا نقش بسیار مهمی در زندگی انسان دارند. این ترکیبات که در عملیات تقطیر بدست می‌آیند دارای چندین برش اصلی هستند که این برشها بر حسب دامنه جوش می‌توانند به قسمتهای زیادی تقسیم شوند که برشهای اصلی نفت خام را معرفی می‌کنیم.


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ سه شنبه ششم اسفند 1387 توسط محمد غ

                        دید کلی

مقیاس کلوین در پی کشف چرخه کارنو صورت گرفت. این مقیاس نیز مانند سایر مقیاسها نظیر سلسیوس و ... باید نقطه مرجعی داشته باشد در این مقاله در مورد ارتباط مقیاس کلوین با چرخه کارنو و نیز نقطه مرجع آن صحبت خواهیم کرد. 

 ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ دوشنبه پنجم اسفند 1387 توسط محمد غ
 
8/6 ميليون تن مجموع کل توليد مجتمع هاي شرکت ملي صنايع پتروشيمي


مجموع کل توليد مجتمع هاي موجود شرکت ملي صنايع پتروشيمي در سه ماهه اول امسال 6 ميليون و 830 هزار تن بوده است که اين حجم توليد معادل 71 درصد ظرفيت اسمي (مدت ياد شده) و 88 درصد برنامه توليد (مدت ياد شده) است.
به گزارش نيپنا؛ کل توليد مجتمع هاي شرکت ملي صنايع پتروشيمي در خرداد ماه امسال بالغ بر دو ميليون و 258 هزار تن بوده است که معادل 71 درصد ظرفيت اسمي (ماه) و 87 درصد برنامه (ماه) است.
بالاترين عملکرد توليد در مقايسه با برنامه خرداد ماه 1387 مربوط به مجتمع هاي پتروشيمي کرمانشاه با 105 درصد برنامه، زاگرس با 104 درصد و بوعلي سينا با 102 درصد است.
همچنين مقدار صادرات در سه ماهه اول امسال دو ميليون و 388 هزار تن و فروش داخلي نيز يک ميليون و 148 هزار تن بوده است.
بالاترين ميزان صادرات در سه ماهه اول 1387 را شرکت پتروشيمي برزويه (نوري) بت 161 هزار تن (به ارزش 205 ميليون دلار) و بالاترين ميزان فروش داخلي را شرکت پتروشيمي بندر امام با 122 هزار تن (به ارزش 4/875 ميليارد ريال) به خود اختصاص داده اند.
بر اساس اين گزارش حجم صادرات شرکت هاي واگذار شده در سه ماهه اول امسال 233 هزار تن (به ارزش 4/153 ميليون دلار) و مقدار فروش داخلي نيز 90 هزار تن (به ارزش 3/1061 ميليارد ريال) گزارش شده است.
پتروشيمي هاي اروميه، امير کبير، بندر امام، تبريز، خراسان، خوزستان، رازي، شيراز، فجر، فن آوران، بوعلي سينا، تندگويان، بيستون، مارون، مبين، پارس، زاگرس، برزويه، غدير، جم و آرياساسول شرکت هاي توليدي شرکت ملي صنايع پتروشيمي و شرکت هاي پتروشيمي اراک، اصفهان و خارگ مجتمع هاي واگذار شده هستند.


 


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ دوشنبه پنجم اسفند 1387 توسط محمد غ

معرفهای PH یا شناساگرهای شیمیایی اسید و باز

، ترکیبات رنگی یا غیر رنگی آلی با وزن مولکولی بالا هستند

   که در آب یا حلال‌های دیگر به دو صورت اسیدی و بازی وجود دارند.
ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ یکشنبه چهارم اسفند 1387 توسط محمد غ

دید کلی

شیمی تجزیه (Analytical chemistry) ، شامل جداسازی ، شناسایی و تعیین مقدار نسبی اجزای سازنده یک نمونه ‌از ماده ‌است. شیمی تجزیه کیفی ، هویت شیمیایی گونه‌ها را در نمونه آشکار می‌سازد. تجزیه کمی ، مقدار نسبی یک یا چند گونه یا آنالیت را به‌صورت عددی معلوم می‌دارد. پیش از انجام تجزیه کمی ‌، ابتدا لازم است اطلاعات کیفی بدست آید. معمولا تجزیه کیفی و کمی ‌شامل یک مرحله جداسازی نیز هستند.


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ یکشنبه چهارم اسفند 1387 توسط محمد غ
ماده ، به هر چیزی که حجمی را اشغال کند و جرمی داشته باشد، اطلاق می‌شود. مواد شیمیایی به موادی اطلاق می‌گردد که معمولا از طریق سنتز شیمیایی تهیه می‌شوند و یا اینکه منشأ طبیعی داشته و مواد اولیه تهیه سایر مواد شیمیایی به حساب می‌آیند.

طبقه بندی مواد شیمیایی

مواد شیمیایی بطور عمده به دو گروه بزرگ مواد معدنی و مواد آلی تقسیم بندی می‌شوند. هر یک از این دو گروه ، در دو مبحث شیمی آلی و شیمی معدنی بررسی می‌شوند. در این مطالعه ، خواص فیزیکی و شیمیایی مواد آلی و معدنی ، منابع ، طریقه سنتز و واکنش‌ها و ... مورد بررسی قرار می‌گیرند.

تصویر

مواد شیمیایی آلی

در قدیم ، ماده آلی به ماده‌ای اطلاق می‌گردید که بوسیله بدن موجودات زنده ساخته می‌شد. تا اینکه در سال 1828 ، "وهلر" (Wohler) دانشمند آلمانی ، برای اولین بار جسمی به نام اوره به فرمول CO(NH2)2 را در آزمایشگاه از یک ترکیب معدنی به نام ایزوسیانات تهیه نمود و از آن پس معلوم شد که می‌توان مواد آلی را نیز در آزمایشگاه ساخت.

امروزه بیش از یک میلیون نوع ماده آلی شناخته شده است که بسیاری از آنها را در آزمایشگاهها تهیه می‌کنند. مواد آلی ، به مواد غیر معدنی گفته می‌شود و با مواد معدنی تفاوتهای کلی در چند مورد دارند.

مواد شیمیایی معدنی

اگر شیمی آلی به عنوان شیمی ترکیبات کربن ، عمدتا آنهایی که شامل هیدروژن یا هالوژنها به علاوه عناصر دیگر هستند، تعریف شود، شیمی معدنی را می‌توان بطور کلی به عنوان شیمی عناصر دیگر در نظر گرفت که شامل همه عناصر باقیمانده در جدول تناوبی و همینطور کربن ، که نقش عمده‌ای در بیشتر ترکیبات معدنی دارد، می‌گردد.

شیمی آلی - فلزی ، زمینه وسیعی که با سرعت زیاد رشد می‌کند، به علت اینکه ترکیبات شامل پیوندهای مستقیم فلز - کربن را بررسی می‌کند دو شاخه را بهم مرتبط می‌سازد. همانطوری که می‌توان حدس زد، قلمرو شیمی معدنی با فراهم کردن زمینه‌های تحقیقی اساسا نامحدود ، بسیار گسترده است.

مقایسه مواد آلی و مواد معدنی

مواد شیمیایی آلی و معدنی با همدیگر تفاوتهای کلی دارند که عبارتند از:


 • در تمام مواد آلی حتما کربن وجود دارد، در صورتی که مواد معدنی بدون کربن بسیارند. ضمنا در ترکیبات آلی ، اتمهای کربن می‌توانند با یکدیگر ترکیب شوند و زنجیرهای طویل تشکیل دهند، در حالی‌که این خاصیت در عناصر دیگر خیلی کمتر دیده می‌شود.

 • مقاومت مواد آلی در برابر حرارت از مواد معدنی کمتر است.

 • اغلب واکنش‌های میان مواد آلی کند و دو جانبه یا تعادلی هستند، در صورتی‌که اغلب واکنش‌های معدنی تند می‌باشند.

 • در ترکیبات آلی ، ممکن است 2 یا چند جسم مختلف با فرمولهای ساختمانی مختلف ، دارای یک فرمول مولکولی باشند که در این صورت به آنها ایزومر یا همفرمول گفته می‌شود. مثلا الکل معمولی C2H5OH با جسمی به نام اتر اکسید متیل CH3OCH3 همفرمول یا ایزومر است. زیرا هر دو دارای فرمول بسته یا مولکولی C2H6O هستند، در صورتی که پدیده ایزومری در ترکیبات معدنی وجود ندارد.

تقسیم بندی مواد شیمیایی آلی

عناصر تشکیل دهنده ترکیبات شیمیایی آلی به ترتیب فراوانی مطابق زیر است:


فلزات , هالوژنها , C , H , O , N , S , P , As . فراوانترین چهار عنصر N , O , H , C عناصر اصلی سازنده مواد آلی به حساب می‌آیند. زیرا اغلب اجسام آلی از این چهار عنصر تشکیل یافته‌اند و با توجه به همین مطلب ، مواد آلی را به چهار دسته کلی تقسیم می‌کنیم:

هیدروکربنهای ساده

ترکیباتی هستند که فقط از H , C درست شده‌اند و به همین دلیل ، هیدروکربن شده‌اند. آنها با فرمول کلی CxHy نمایش می‌دهند. بسته به اینکه y , x چه اعدادی باشند، هیدروکربنهای گوناگون یافت می‌شوند.

هیدروکربنهای اکسیژن‌دار

ترکیباتی هستند که از O , H , C درست شده اند و با فرمول کلی CxHyOz نشان داده می‌شوند.

هیدروکربنهای نیتروژن‌دار

ترکیباتی هستند که از N , H , C درست شده‌اند و با فرمول کلی CxHyNt نشان داده می‌شوند.

هیدروکربنهای اکسیژن و نیتروژن دار

ترکیباتی هستند که علاوه بر H ، C ، اکسیژن و نیتروژن و با فرمول کلی CxHyOzNt نمایش داده می‌شوند.

منبع:انجا کلیک کنید


نوشته شده در تاريخ یکشنبه چهارم اسفند 1387 توسط محمد غ

دید کلی

بطور طبیعی ، املاح متعددی در آب وجود دارند، ولی علاوه بر این املاح ، بعضی مواد شیمیایی در خلال فرآیند تصفیه به آب علاوه می‌گردند، از اینرو است که در پایان تصفیه و یا بطور کلی قبل از مصرف آبها، باید از نظر کیفی کنترل شوند. در مورد بعضی از این املاح توضیحاتی داده می‌شود.

تصویر

مس (Cu)

مس ، در آبهای طبیعی بندرت دیده می‌شود و وجود ترکیب سولفاتی آن برای ماهیان بسیار مضر است، بطوری که 0,12 میلیگرم در لیتر آن در آب برای ماهی قزل آلا کشنده است و انواع دیگر ماهیها به این ماده ، حساس هستند و مقاومترین ماهیها در محیطی با 1.2 میلیگرم سولفات مس خواهد مرد. در پس‌آبها ، غالبا بعلت عبور آن از مبدلهای حرارتی مس و یا معرف سولفات مس در استخرهای شنا برای جلوگیری از رشد الگ‌ها ، می‌توان به مقدار قابل توجهی مس برخورد نمود.

مقادیر زیاد مس در آب ، علاوه بر ایجاد طعمهای نامطلوب و نامطبوع ، باعث پیدایش لکه‌های سیاه ، روی موزائیک ، کاشی و لباسهای سفید در حین شستشو خواهد بود. مقدار 1.0 ppm از مس در آبهای شهری مجاز تعیین شده است. (بدن انسان روزانه به 1 - 2 میلی گرم مس نیاز دارد).


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ یکشنبه چهارم اسفند 1387 توسط محمد غ

 

کوره زباله سوز صنعتی پیشرفته ای با هزینه 22 میلیارد ریال و با ظرفیت 400 کیلوگرم بر ساعت در مجتمع پتروشیمی اراک نصب شد.

به گزارش شانا به نقل از روابط عمومی مجتمع پتروشیمی اراک، این کوره زباله سوز پیشرفته قادر به سوزاندن تمام ضایعات بیمارستانی و عمومی مجتمع است و قابلیت سوزاندن همزمان ضایعات جامد و مایع را دارد.

به دلیل استفاده از دمای بالا در این کوره، از تشکیل دی اکسین و فوران در گازهای خروجی جلوگیری می‌ شود و به منظور استفاده مفید از انرژی بالقوه این دمای بالا، این دستگاه مجهز به یک بویلر با توان تولید ‪ ۲/۲‬تن بر ساعت بخار با فشار ‪ ۷‬بار است که از مزایای این سیستم به شمار می آید.

کوره زباله سوز یاد شده به فیلتری مجهز است که با استفاده از مواد شیمیایی اکتیو کربن و بی کربنات سدیم، اقدام به جذب مواد هیدروکربنی و اسیدی از گازهای خروجی می کند، همچنین در نهایت با استفاده از یک فیلتر ویژه، ذرات جامد ریز از گازهای خروجی جدا می شوند؛ در بخش فیلتر سعی شده است تا از آخرین روش های تصفیه گازها استفاده شود.

در روی مسیرخروجی گازها، یک دستگاه ‌آنالیزور به صورت ‌آنلاین پارامترهای آلاینده از قبیل منوکسید کربن، گازکربنیک و کلرید هیدروژن، ‬هیدروکربورها و فلزات سنگین را اندازه‌گیری می‌کند که به لحاظ زیست محیطی اهمیت زیادی دارد؛ این آنالیزور به دلیل این قابلیت، فقط به صورت انحصاری از سوی یک شرکت فرانسوی تولید می شود.

از مهمترین مزایای این کوره زباله سوز می توان به این نکته اشاره کرد که برای کنترل میزان آلاینده ها در گازهای خروجی از سختگیرانه‌ترین استانداردهای اروپایی و جهانی در کنترل آلاینده‌ها استفاده شده است؛ از همین روی طراحی و ساخت همه قطعات و تجهیزات مطابق با این استانداردها است.

هیچ شرکتی در دنیا به تنهایی قادر به ساختن تمامی بخش های این دستگاه شامل محفظه های احتراق بویلر و فیلترها نیست؛ لذا برای تأمین تمامی این تجهیزات از 6 سازنده مختلف استفاده شده که برای این منظور سعی شده است تا از بهترین سازندگان از کشورهای مختلف استفاده شود.

تمام ضایعات شرکت پتروشیمی اراک، شامل ضایعات عمومی و صنعتی جامدو مایع، در مجموع کمتر از ‪ ۳۵۰‬کیلوگرم در ساعت است.

در طراحی مجتمع پتروشیمی ‌اراک، بالاترین استانداردها و معیارهای حفظ محیط زیست منظور شده است، به نحوی که تقریبا هیچ نوع مواد مضری به طبیعت تخلیه نمی شود؛ نمونه بارز اقدام های انجام شده برای جلوگیری از آلودگی محیط زیست وجود واحد بسیار مجهز تصفیه پساب ها و دفع مواد زائد در مجتمع است.

در این واح، با به کار گیری تکنولوژی پیشرفته، همه آب های آلوده به آب قابل بازگشت به سیستم، تصفیه می شود؛ این واحدتصفیه قادر است ماهانه بالغ بر ‪ ۲۵۰‬هزار متر مکعب آب را تصفیه کرده و به عنوان آب جبرانی به سیستم آب خنک‌کننده مجتمع تزریق کند؛ همچنین تمامی مواد دور ریز جامد و مایع در کوره زباله سوز سوزانده شده و دفع می شوند.

ایجاد بیش از ‪ ۴۰۰‬هکتار فضای سبز در مجتمع پتروشیمی‌ اراک و شهر مهاجران از اقدام های دیگر شرکت برای حفظ محیط زیست است و همچنین این شرکت دارنده گواهینامه های مدیریت زیست محیطی ایزو ‪ ۱۴۰۰۱‬و عنوان صنعت سبز نمونه کشور در سال 1378 است.


نوشته شده در تاريخ شنبه سوم اسفند 1387 توسط محمد غ

نوشته شده در تاريخ شنبه سوم اسفند 1387 توسط محمد غ

تقسیم بندی شیل‌ها

شیل‌ها را از روی کانیهای سیلتی موجود در آنها طبقه بندی می‌کنند و از اینرو می‌توان آنها را به چهار دسته تقسیم کرد. در مورد شیل‌های ریز دانه که فاقد دانه‌های سیلتی است، یا تجزیه شیمیایی آنها را مبنای تقسیم بندی قرار می‌دهند و یا این که آنها را از روی طبقات ماسه سنگی که همراه آنها وجود دارد طبقه بندی می‌کنند و اگر بخواهیم آنها را خیلی دقیق طبقه بندی کنیم بایستی بوسیله اشعه ایکس نوع کانی رسی آنها را معلوم کرده از روی آن طبقه بندی نماییم. مهمترین انواع شیل عبارتند از :


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ شنبه سوم اسفند 1387 توسط محمد غ

نفت خام به انگلیسی Crude Oil

و به روسی Naphra نامیده می‌شود

 که درحالت طبیعی به صورت مایع بوده

 و رنگ آن قهوه‌ای زرد مایل به سیاه است

 و دربرابر نور انعکاسی ، رنگ سبز

 بخصوصی از خود نشان می‌دهد.


img/daneshnameh_up/0/09/_ggttqq_Naft.jpg

مشخصات نفت

نفت خام به جهت وجود ترکیبات گوگرد بوی نامطلوبی دارد.

برای دیدن مطالب حتما به ادامه ی مطلب برویدادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ پنجشنبه یکم اسفند 1387 توسط محمد غ
تمامي حقوق اين وبلاگ محفوظ است | طراحي : پي30مدرن
قالب وبلاگ